Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Android ve iOS’ta ciddi güvenlik açığı

Android ve iOS’ta ciddi güvenlik açığı

Akıllı telefonların güvenliğini tehdit eden kritik açıklara bir yenisi daha eklendi. Bu seferki açık ise direkt olarak iOS ve Android cihazlardaki WiFi yonga setlerini etkiliyor.

 

blank

blank

Google Project Zero güvenlik araştırmacısı Gal Beniamini, yakın bir tarihte hem iOS hem de Android cihazlarda kullanılan Wi-Fi yonga setlerini etkileyen ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıkardı.

Android ve iOS'ta ciddi güvenlik açığı01

Bir çok akıllı telefonu etkiliyor!

Beniatini, hackerların paylaşılan kablosuz ağa bağlı olan, hedeflediği bir cihazda rasgele kod çalıştırabileceğini bir blog yazısı ile açıklıyor. Beniamini, bu açık sayesinde cihazların zincirleme olarak aynı kablosuz ağa bağlı bütün cihazlara zararlı yazılımı gönderebileceğini belirtiyor.

Bu açık, iPhone 4s’ten bu yana çıkan bütün iPhone’lar, Samsung Galaxy serisi ve bazı Nexus modellerini etkiliyor. Broadcom WiFi yongasını kullanan bütün telefonlar tehdit altında. Apple, iOS 10.3.1 güncellemesi ile bu açığı kapattı. Güncelleme notlarında WiFi yongasında rastgele kod yürütmeye sebep olan açık kapandı şeklinde bir ifade yer alıyor.

Google, bu güvenlik açığının farkında. Ancak Android cihazların çoğu için bir güvenlik düzeltme paketi henüz yayınlanmadı. Bu güncellemenin 2 haftadan fazla zaman alabileceği belirtiliyor. Bu tehdit ile karşılaşan iOS yada Android cihazlar ile ilgili henüz bir rapor yok. Fakat güvenliğiniz için cihazınızı her zaman son sürümde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ