Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

İş ararken hacker tuzağına düşmeyin!

İş ararken hacker tuzağına düşmeyin!

Son dönemlerde oldukça artan sahte e-posta kervanına şimdi de sahte LinkedIn fırsatları eklendi. Peki hackerların gönderdiği sahte LinkedIn içeriklerini nasıl ayırt edebiliriz?

 

blank

blank

Son dönemlerde iyice artan oltalama saldırılarının bir yenisi daha keşfedildi. Yeni saldırı yönteminde kullanılan site ise LinkedIn.

İş arayan kullanıcıları tuzağa düşürmeyi amaçlayan hackerlar sahte bir LinkedIn içeriği oluşturarak, ‘acil iş fırsatı’ şeklinde başlıklar yazarak kullanıcıyı acele etmeye teşvik ediyor.

Bir anlık dalgınlıkla e-postadaki sahte içeriği aktifleştiren kullanıcıların bir kısmının dosyaları şifreleniyor, bir kısmının ise bilgisayarı hacker kontrolündeki bir zombi haline geliyor.

İş ararken hacker tuzağına düşmeyin01

Ülkemizde de birkaç yıldır oldukça yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olmaya başlayan LinkedIn, bu özelliğiyle Türkiye‘de bulunan kullanıcıları hedef haline getirmiş olabilir.

Bu tarz e-postaların doğruluğunu anlamanız ise birkaç önemli adımdan geçiyor. Öncelikle gönderen kısmındaki e-posta adresine bakın. Bu kısım yanlış gösterilebilir fakat dikkatsiz bir hacker kendisini burdan ele verebilir.

Ayrıca LinkedIn tarafından gönderilmiş gibi gözüken e-postalarda bulunan tasarım hataları, imla hataları ve mantıksız bir dil e-postanın sahteliği konusunda ciddi bilgiler verebilir.(SDN)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.