Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Dubai Havalimanı yüz taramalı sanal akvaryumlu güvenlik önlemi

Dubai Havalimanı yüz taramalı sanal akvaryumlu güvenlik önlemi

Dubai Havalimanı’nda yüz tarama sistemiyle donatılmış yeni güvenlik “akvaryumları” kullanılmaya başlayacak.

 

blank

blank

Dubai Uluslararası Havalimanı, güvenliğini sağlamak için için yeni bir yol bulmuş gibi görünüyor. Yeni tanıtılan sistemle birlikte, yüz tanıyabilen kameralar ile kaplı sanal bir akvaryumdan geçilecek ve bu esnada kişi tanımlanacak.

The National’ın raporuna göre, sanal akvaryum bir tüneli andırıyor ve yolcuların geçerken yüzleri ve irisleri tarayabilen 80 kamerayla donatılıyor. Tünel içerisindeki görüntüler çöl veya deniz-altı gibi farklı manzaraları veya ileride reklamları görüntülemek için değiştirilebilir. Yolcu bu tünelin sonuna geldiğinde, “iyi yolculuklar” mesajıyla uğurlanıyor ya da güvenlik sorunu varsa “kırmızı” bir yazıyla uyarılıp durduruluyor.

Akvaryum fikri ise, yüz tanıma teknolojisini kamufle etmek için ortaya atılmış. Ayrıca buradaki renkli ortam, yolcuları etrafına bakmaya ve yüz taramasının kalitesini artırmaya teşvik eder.

Dubai Havalimanı yüz taramalı sanal akvaryumlu güvenlik önlemi01

 

Proje, Emirates Havayolu şirketiyle ortaklık içinde geliştiriliyor. Dubai Havalimanı, bu sanal yürüyüş tünellerinin ilkini 2018 yazının sonunda, Terminal 3’de hizmete sunmayı planlıyor. Diğer terminallerin ise 2020 yılına kadar aşamalı olarak takip edilmesini planlıyor. 2020 yılına kadar her yıl, 124 milyon kişinin Dubai havalimanlarından geçmesi bekleniyor.(teknokulis)

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.