Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Dünyayı saran WannaCry virüsü nedir?

Dünyayı saran WannaCry virüsü nedir?

WannaCry virüsü geçtiğimiz günlerde 150 ülkede yüzbinlerce cihazı etkiledi. Peki, WannaCry virüsü nedir ve bu virüsten bilgisayarlarımızı nasıl koruyabiliriz?

 

blank

blank

Geçtiğimiz hafta dünyayı etkisine alan ve 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara bulaşan WannaCry virüsü, dikkat edilmesi gereken ve mutlaka önlem alınması gereken bir zararlı yazılım.

Dilerseniz ilk olarak WannaCry’ın ne olduğunu açıklayalım. WannaCry, geçtiğimiz yıl da çok popüler olan Ransomware türü zararlı yazılımlardan biri. İşletim sistemindeki EternalBlue açığını kullanan ve bulaştığı anda dosyalarınızı şifreleyen bu zararlı yazılım, dosyalara tekrar erişim sağlanabilmesi için sizden Bitcoin olarak ödenmek üzere 300 dolarlık bir ücret talep ediyor. Ayrıca bu ücreti hemen ödemezseniz talep edilen fidye miktarı ikiye katlanıyor ve sizden 600 dolar isteniyor.

Eğer 7 gün içinde bu ücret ödenmezse, WannaCry virüsü bilgisayarda şifrelediği tüm dosyaları siliyor.

WannaCry virüsünden nasıl korunabiliriz?

İlk olarak bilgisayarınızda WannaCry virüsünün faydalandığı EternalBlueaçığının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun kontrolünü ESET’in yayınlamış olduğu denetleyiciyi kullanarak sağlayabilirsiniz. Denetleyici, güvenlik açığı için yayınlanan Windows güncellemesini kontrol ediyor ve sisteminizde bu güncellemeyi yapmadıysanız sizi uyarıyor.

Yani aslında WannaCry virüsünden korunmak için ilk yapmanız gereken şey Windows’unuzu güncel olarak kullanmak.

Önümüzdeki dönemde hem WannaCry hem de diğer potansiyel virüslerden korunmak için ise başarılı bir antivirüs programı kullanmak şart. Bu noktada virüsün ilk tespit edildiği 12 Mayıs gününden itibaren sistemleri koruyan ve WannaCry’a geçit vermeyen ESET’i tercih edebilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.