Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

En güvenli Android telefon hangisi?

En güvenli Android telefon hangisi?

Android işletim sistemli akıllı telefonlar arasında en güvenli olan cihazlar ne? Yayınlanan güvenlik yamalarına göre aslında en günceli, aynı zamanda en güvenilir.

 

blank

blank

Android işletim sistemli akıllı telefonlar sık sık güvenlik açıkları ile karşılaşıyor veya zararlı yazılımların hedefi hâline geliyor. Google tarafından her ay yayınlanan güvenlik güncellemesi detaylarına baktığımızda, gönderieln güvenlik güncellemeleriyle her ay yüzlerce tehditin önüne geçildiğine şahit oluyoruz.

Bu ay başı yayınlanan Nisan ayı güvenlik güncellemesi de bunun en güzel örneği. Peki bunca tehdit bulunuyorken, en güvenli Android ne?

En güvenlisi, en günceli

Telefonlarımıza yeni özellikler kazandıran yeni sürüm güncellemeleri kadar, her ay gönderilen güvenlik güncellemelerinin de önemi bir hayli büyük.

Bu noktada tabii ki güncellemeyi en hızlı ve ilk alabilen Android akıllı telefonlar bir yandan en güvenlisi de olmuş oluyor. Bildiğiniz gibi yeni sürüm güncellemeriyle birlikte güvenlik güncellemelerini Nexus ve Pixel cihazlarla birlikte Android One programına dahil ürünler alıyor.

Bu noktada ülkemizde satılan ve Android One programına dahil olması sebebiyle her ay güvenlik güncellemesi alan General Mobile GM 4G, GM 5 Plus ve GM 5 modelleri öne çıkıyor. Yani General Mobile Android One ürünleri 7.1.1 versiyon ile en güvenilir android deneyimini de sunuyor.

Android One ürünleri nasıl güvenlik testlerinden geçiyor?

Android One programına dahil olan cihazların tümü, açılımı Compatibility Test Suite olan CTS testinden geçiyor. Cihazı bir dizi teste sokan bu sistem, telefonun stabil bir çekilde çalıştığını ve güvenli olduğunu onaylıyor.

Bunun yanı sıra Google’ın cihazları güvende tutmak için uyguladığı bir dizi güvenlik önemi daha var. Örneğin amaç, Google Play Store‘dan indirilen 1 milyon uygulama içerisinde sadece bir tanesinin zararlı yazılım bulunduruyor olması. Tabii ki bunun içinde oldukça sıkı bir uygulama denetlemesi, son yıllarda entegre edilmiş durumda.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.