Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Facebook, Kullanıcılarından Güvenlik İçin Çıplak Fotoğraf İstiyor

Facebook, Kullanıcılarından Güvenlik İçin Çıplak Fotoğraf İstiyor

Facebook, cinsel içerikli videolarının intikam amaçlı yayınlanmasından endişe duyan kullanıcılarından, çıplak fotoğraflarını göndermesini istiyor.Gerekçe ise “tam güvenlik“.

Facebook, cinsel içerikli videolarla mücadele etmek için, kurban olabileceği endişesi taşıyan kullanıcılardan şirkete çıplak fotoğraflarını göndermelerini istiyor. Teknoloji devi, bu yöntem ile “görüntülü tacizin” platformda yayılmasının önüne geçme hedefinde.

blank

blank

GÖRÜNTÜLER DİJİTAL PARMAK İZİNE DÖNÜŞÜYOR

Avustralya’da başlatılan pilot uygulama ile, belirli bir fotoğrafının, eski bir sevgili tarafından istismar edileceği endişesini taşıyan kişiden bu görüntüyü şirketle paylaşması isteniyor. Paylaşılan bu görüntü, dijital parmak izine dönüştürülüyor ve bu şekilde o fotoğrafın  Facebook,  Instagram ve Messenger’da paylaşımı engellenebiliyor.

Facebook bu yöntemle, bu suçun kurbanlarına “bir nebze de olsa” kontrol vermek amacında olduğunu açıkladı.  Pilot proje,  Avustralya’da internet güvenliği alanında çalışan bir devlet kurumu ile de ortak yürütülüyor.

İlginç bir Facebook açığı keşfedildi

BAŞVURANLARIN FORM DOLDURMALARI İSTENİYOR

Bu yönteme başvuracak kişilerden önce devlet kurumunun internet sayfasından “endişelerini ifade ettikleri” bir form doldurması isteniyor. Ardından da Messenger uygulaması üzerinden fotoğraf ya da fotoğrafların paylaşılması isteniyor ve bu aşamada  Facebook paylaşımdan haberdar ediliyor.

ABD’DEKİ KULLANICILARIN YÜZDE 4’Ü KURBAN OLDU

Facebook, bildirimi aldığında ise şirket yetkilisi kişi devreye girerek, bu fotoğrafı bir daha paylaşılamayacak şekilde bozuyor. Bir internet veri araştırma kurumunun (DSRI) 2016 yılına ait verilerine göre,  ABD’deki kullacıların yüzde 4’ü intikam amaçlı cinsel içerikli video kurbanı oldu. Bu rakam 30 yaşın altında kadınlar baz alındığında yüzde 10’a yükseliyor.

Facebook’un bu tacizleri önlemek için daha önce geliştirilen fotoğraf eşleme teknolojisini kullandığı da belirtiliyor. Bu teknolojinin, çocukların yer aldığı cinsel içerikli videolarda ve aşırı grupların paylaşımlarında da uygulandığı ifade ediliyor. Uzmanlar, fotoğraf eşleme ve yok etme teknolojisinin diğer platformlar tarafından da kullanılması gerektiği görüşünü açıklıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.