Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

iPhone’larda WiFi güvenlik açığı var!

iPhone’larda WiFi güvenlik açığı var!

Eğer iPhone’unuzda iOS 10 veya daha eski bir sürüm varsa hackerler cihazınızı kontrol altına alabilir.

iPhone veya diğer iOS cihazları iOS 11’e güncellemek için geçerli bir nedeniniz var. Çünkü iOS 10 ve önceki sürümlerde bulunan WiFi güvenlik açığı önemli bir tehdit.

blank

blank

Google Project Zero’nun güvenlik araştırmacılarından olan Gal Beniamini, iPhone ve Broadcom WiFi çipini kullanan diğer cihazlarda kritik bir açık keşfetti. Bu açık, hackerların iPhone’a uzaktan erişmesini ve kontrol altına almasını sağlıyor.Bunun için gerekli olan tek şey iPhone’un MAC adresi ve ağ bağlantı noktası kimliği.

Bağlı olan bir cihazın MAC adresini elde etmek bu işle uğraşan bilgisayar korsanları için kolay. Sonuç olarak kritik bir kusur.

iOS 11’le birlikte düzeldi

Bu sorun daha önce araştırmacı Nitay Artenstein tarafından keşfedilen BroadPwn güvenlik açığına benziyor. Sonuç olarak bahsettiğimiz bu iki güvenlik zafiyeti tüm cihazların uzaktan ele geçirilmesine olanak sağlıyor.

Gal Beniamini’nin bulduğu WiFi açığı iOS 11’le birlikte düzeltiliyor. Bu açıdan iOS 11 güncellemesi bir hayli önemli. Beniamini, söz konusu güvenlik zayıflığının, yalnızca iPhone’ları değil, firmware sürümü BCM4355C0 olan Broadcom yongalarını kullanan Android akıllı telefonları, Apple TV’yi ve diğer akıllı TV’leri tehdit ettiğini de belirtti.

iOS cihazlarda BCM4355C0 firmware sürümünün olup olmadığını öğrenmenin herhangi bir yolu yok. Bu yüzden kullanıcılara iOS 11’i yüklemeleri öneriliyor. Bu arada Apple, yeni tvOS ile birlikte Apple TV’deki söz konusu WiFi hack açığını da kapattı.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.