Özel Güvenlik Sitesi

İşte hacker’ların en çok denediği şifreler

İşte hacker’ların en çok denediği şifreler

F-Secure güvenlik şirketi, hackerların hesaplara girmek için en çok denediği şifreleri içeren bir liste yayınladı. Listede ülkemizden de bir ismin bulunması dikkat çekti.

 

ÖZEL GÜVENLİK TEKNOLOJİ HABER – Dünya genelindeki birçok kullanıcı, günümüzde bile korkunç derecede basit hesap şifreleri kullanıyor. Ayrıca birçok şirket de varsayılan olarak oldukça basit kullanıcı adı ve şifreler tanımlıyor. Ancak uzmanlara göre bu şifreler, birçok güvenlik problemini de beraberinde getiriyor.

F-Secure isimli bir güvenlik şirketi, siber saldırılarda kullanılan adımları ortaya çıkarabilmek için, birçok ülkede sahte sunucular kurarak hackerları üzerine çekti. Şirket, bu sayede kötü niyetli kişilerin saldırı yaparken en çok denediği hesap şifrelerini de ortaya çıkarmış oldu.

EN ÇOK DENENEN ŞİFRELER LİSTESİNDE TTNET DE VAR

Listeye baktığımızda ‘admin’ ve ‘12345’ gibi kolay tahmin edilebilen şifreleri görmek aslında çok da şaşırtıcı değil. Ancak Türk Telekom’un modem varsayılan şifresi olan ‘ttnet’i listede görmek biraz şaşırttı.

güvenlik teknoloji

Bu nedenle modem arayüz şifresi ‘ttnet’ olan kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri güvenlik açısından oldıukça önemli.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ