Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Robot güvenlik görevlileri: Gelecekte insanları güvende tutmanın yolu

Robot güvenlik görevlileri: Gelecekte insanları güvende tutmanın yolu

Yeni teknolojiler dünyamızı şekillendirmeye devam ederken, bir şirket suçları azaltmak amacıyla onları kullanmak için çalışıyor.

 

blank

blank

Silikon Vadisi‘ndeki şirket Knightscope geçtiğimiz hafta Austin’de Teksaslı işletmelerle, robot güvenlik görevlileri hakkında görüştü. K3 ve K5 Özerk Veri Makineleri devriye gezdikçe kameralar, sensörler, mikrofonlar ve GPS teknolojilerini kullanıyor. Alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, spor salonlarında ve iş yerlerinde kullanılmak üzere California’da iş başındalar.

Knightscope Pazarlama ve satıştan sorumlu Başkan Yardımcısı Stacy Stephens, “Amacımız gelecekte suçu tamamen azaltabilmek, çoğu kimsenin haberinin bile olmadığı suçlar yüzünden Birleşik Devletlerde her yıl 1 trilyon ABD doları negatif ekonomik etkiye sahip, yazılım ve donanım ayrıca bunun yanında birde insanlardan oluşan güvenlik kombinasyonunun maliyetini yüzde 50 azaltabiliriz. ” dedi.

Robotlara entegre edilen dört kamera dakikada 300 plaka tarayabilir, Bulunduğunuz alanda olmaması gereken bir araç tespit ederse, müşteriye anlık bildirim gönderebiliyor. Müşteriler, belirli bir plakayı isterlerse “kara listeye” alabilirler.

Stephens: “Bilmek isteyeceğiniz insanları kara listeye alabilirsiniz. İşine son verilen çalışanlar, aile içi şiddetten dolayı ceza alarak size yaklaşması yasaklanan insanlar gibi nedenlerle şiddete maruz kalmak istemiyorsanız, İşyerinde çalışanlara istismar edici plakaları kara listeye koyma yetkisini verebilirsiniz. Bu çalışanlarınızı daha üretken hale getirir ve onlara güvenli bir ortam sağlar.” dedi.

Robotlar ayrıca bir alışveriş merkezinde saatlerce görevde olabilen biri gibi ve anormallikleri tespit etmek için tasarlandı.

Şirket, projeyi toplu kullanım için başlattı. Bir gün ürettikleri bu teknolojiyi kolluk kuvvetleri tarafından ve okullarda  kullanılmasını planlıyorlar. Stephens, kısa süre önce ürün için Teksas kolluk kuvveti teşkilatında bir sunum gerçekleştirdiklerini söylüyor, ancak hangi teşkilat olduğunu açıklamak istemiyor.

Aynı zamanda eski bir kolluk görevlisi olan Stephens, Robotların, insanların yerini almayacaklarını, onların işlerini daha iyi yapmalarına, suçları çözmede ve önlemede yardımcı olacaklarını söylüyor.

İnsanlar, şirketin güvenlik merkezi ile görüşebilmek için robotlarla da bağlantı kurabilirler.

Robot almak isteyen işletmeler abonelik alabilir. İnsan güvenlik görevlilerinin maliyeti saatte 25-30 dolar iken, robot saatte 7 dolara mal oluyor. Eğer robot 24 saat çalışıyorsa, ayda 5.000 dolara mal olur.(kxan.com)

 

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ