Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!

Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!

Geçtiğimiz günlere yapılan çalışma ülkemizde de oldukça popüler olan mobil şarj istasyonlarının aslında küçük modifikasyonlarla birer hack istasyonlarına dönüşebileceğini gösterdi.

 

blank

blank

Akıllı telefonların gelişimi ile birlikte şarj problemleri de boy göstermeye başladı. Bu problemi çözmek adına yapılan çalışmalardan birisi de toplu alanlara kurulan mobil şarj istasyonları.

Küçük bir ücret karşılığında telefonunuzu bir süreliğine şarj etme imkanı tanıyan bu tarz mobil istasyonlar dünya çapında oldukça popüler. Ülkemizde de oldukça fazla bulunan bu aletler aslında küçük değişiklikler ile birer veri hırsızına dönüşebiliyor!

Authentic8 isimli güvenlik firmasında çalışan Drew Paik, bu tarz aletlerin aslında çok zararlı cihazlar olduğunu vurguladı.

Şarj istasyonlarında bekleyen tehlike!01

Oldukça basit bir bilgisayar donanımı ve modifiye edilmiş şarj kablolarıyla her türlü cihazdan veri alabileceğini belirten Drew, bu cihazların kullanılmaması gerektiğini savundu.

Rehber, fotoğraflar, mesajlar ve uygulama yedekleri gibi özel verilere ulaşılabildiğini belirten Drew, bu durumunu farketme durumunuzun da oldukça düşük olduğunu ekledi.

Bakalım bu açıklama dünyadaki mobil şarj istasyonlarının kullanım oranında bir etki yapacak mı?


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.