Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Şehir Hayatında Dijital Güvenlik Dönemi Başladı

Şehir Hayatında Dijital Güvenlik Dönemi Başladı

OHAL sürecinde, devlet, 22 Aralık 2016 tarihinde yayınlanan genelge ile firmalara, acil durumda binalarının tüm detaylarına erişilecek dijital mimari planlarını sunmayı zorunlu hale getirdi. Acil Durum Proje Erişim Sistemi ( ADPES) kapsamında tüm firmalar, istendiğinde bu bilgileri hızla vermek zorunda.

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde yaşanan olaylardan sonra kamu alanları, şirket ya da binaların güvenliği en çok konuşulan konular arasında yer alıyor. Hepimiz yaşadığımız binaların koruması ya da acil durumda müdahale imkanları hakkında bilgi sahibi olmak istiyoruz. G4S Türkiye Genel Müdürü Kağan Gümüş, bunun Türkiye’deki tüm kamu, kamuya açık ya da özel şirket ve kuruluş binalarının planlarının dijital mimari haline gelmesi anlamına geldiğini söylerken Yıldız Teknik Üniversitesi TÜVİMER (Türkiye Veri İşleme Merkezi) ile çalışmaya başlayan ilk güvenlik şirketi olarak devlet tarafından istenmesi halinde, portföylerindeki tüm binaların bilgilerini 7/24 ve mobil erişime uygun halde sakladıklarını belirtti.
Kağan Gümüş aynı zamanda yapıların dijital mimari planı müdahaleyi hızlı ve etkili hale getiriyor diyerek, “Teknoloji bu kadar hızlı gelişirken, binaların mimari planlarının kâğıt üzerinde kalması mümkün değil. Olası bir saldırı, yangın, deprem durumunda güvenlik güçlerinin binayı hızla tanıması, doğru stratejiyi, giriş ve müdahale noktalarını belirlemesi hayati önem taşır. OHAL sürecinde kamu binaları, havaalanları, liman, lojistik alanlar, sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, enerji tesisleri, benzin istasyonları, spor kompleksleri, stadyum, ulaştırma ağları, yolcu ve yük terminalleri, gar, kültür ve kongre merkezleri, ticari kompleksler ve binalar, otel, pansiyon, öğrenci yurdu vb. konaklama mekanları ile insanların yoğun olarak kullandığı ve kamu güvenliği açısından risk oluşturan kapalı – açık mekan ve alanların mimari ve acil durum planlarının dijital olarak sunulması zorunluluk haline geldi. Üstelik bunların hızlı bir şekilde güvenlik güçleri ile de paylaşılması gerekiyor. Bu verilerin dijital olması, 7/24 ulaşılabilir olması, istendiğinde hemen sunulabilmesi çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Bilgiler 7/24 ulaşılabilir olmalı

blank

blank

Kağan Gümüş son olarak da, “Biz G4S Türkiye olarak şirketlerin, fabrikaların, spor salonlarının, plazaların yani tüm bütün halka açık kuruluşların bilgilerini Acil Durum Proje Sistemi’ne (ADPES) dönüştürebilecek olan ilk güvenlik firması olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şirketlerin krokilerinin dijitalleştirilmesini sağladığımız gibi, kent bilgi sistemleri ile entegre mimari ve acil durum planları, vaziyet planı, görüntü, kesit ve özel detaylar gibi uygulamaları da yapıyoruz. Üstelik bu hayati bilgileri 7/24 ulaşılabilir ve %100 mobil uyumlu halde saklıyoruz. Devlet bu bilgileri oluşturup saklamak ve istendiğinde güvenlik güçlerine verme sorumluluğunu şirketlerin kendisine vermiş durumda. Biz de onların üzerindeki bu sorumluluğu paylaşarak özellikle şehir hayatı içinde kamu güvenliğine katkı sağlıyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.(Milliyet)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ