Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

TBMM’yi koruması için 22 hacker istihdam edilecek!

TBMM’yi koruması için 22 hacker istihdam edilecek!

15 Temmuz 2016 günü yaşanan hain darbe girişimi sırasında bombalanan ve ağır hasar alan Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde güvenliği en üst düzeye çıkarmak için yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

 

blank

blank

Son dönemde hızla yaygınlaşan insansız hava araçlarına karşı anti drone sisteminin kurulmasının ardından bu kez, bilgisayar sistemleri üzerinden gelebilecek saldırılara karşı önlemlerin alınmaya başlandığı öğrenildi.

Bu kapsamda Habertürk’ün paylaştığı bilgilere göre, TBMM bünyesine görev yapmak üzere CEH sertifikalı 22 beyaz hacker istihdam edilecek.

KPSS ve dil sınavlarında alınan puan etkili olacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iş ilanında, istihdam edilecek kişilerde aranan temel teknik ve mesleki özelliklerin yanı sıra özel niteliklerden bazılarının şunlar olduğu ifade ediliyor:

  • Incident Response (güvenlik olaylarına müdahale) operasyonları konusunda deneyim.
  • SOC/SOME (siber olaylara müdahale) bilgisi ve deneyimi.
  • Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasına sahip olmak.
  • Sızma ve stres testleri, şifreleme, firewall, saldırı önleme sistemleri, zafiyet tarama sistemleri ve benzeri güvenlik süreçleri ve teknolojileri hakkında bilgi sahibi.

İstihdam süreci için tercih edilen yol ise, sosyal medya üzerinde özellikle güvenlik uzmanları tarafından büyük eleştiri alıyor. Zira, adayların sürece katılması için KPSS sınavından 70 ve üzeri bir puan alması gerekiyor.

2016 veya 2017’de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda alınan KPSS P3 puanının yüzde 70’i ve son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) veya buna denkliği Yükseköğretim Kurulu’nca kabul edilen YDS dengi puanın yüzde 30’unun işe alınma sırasında esas alınacağı ifade ediliyor.

En yüksekten düşüğe doğru yapılan puan sıralaması sonucunda ilk 220 aday, sözlü ve uygulamalı sınava çağrılacak. Yapılacak sözlü ve uygulamalı sınav sonucunda oluşacak başarı sırasına göre adaylar işe alınacak.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.