Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Teknoloji dahisi yatırımını Çankırı’ya kaydırıyor

Teknoloji dahisi yatırımını Çankırı’ya kaydırıyor

Dünyanın en gelişmiş uydu ve haberleşme teknolojisine imza atan Türk asıllı mühendis Ata Karacalı, Almanya’daki yatırımını Çankırı’ya taşıyacak.

 

blank

blank

Türkiye ile ilişikilerin gerginleşmesinin ardından her alanda Türklere yönelik çifte standart uygulamaya başlayan Almanya’ya “Teknoloji dahisi” olarak tanınan Türk asıllı mühendis Ata Karacalı’dan tokat gibi tepki geldi.

TÜRKİYE’YE TAŞIMA KARARI VERDİ!

Dünyanın en gelişmiş teknolojileri ile uzun yıllar Alman ordusu ve Airbus’a askeri uydu ve haberleşme alanında hizmet veren Karacalı, bu ülkede yaşadığı zorluklardan dolayı teknoloji ve üretim birimlerini Türkiye’ye taşıma kararı verdi. Karacalı, AK Parti Çankırı milletvekili Hüseyin Filiz aracılığıyla Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir ile buluştu.

Son yıllarda Türkiye ile ilişkilerin gerginleşmesiyle birlikte bir Türk olarak kendisine de zorluklar çıkarılmaya başlandığını ifade eden Karacalı, “Almanya’da eğitim sistemi, alt yapı muazzam olsa da özellik bizimki gibi hassas sektörlerde çok anlayışlı ve yol açıcı olduklarını söylemeyeceğim”dedi.

‘POZİTİF SİNYALLER ALIYORUZ’

Savunma sanayine yapacağı yatırım için Çankırı’nın öne çıktığını belirten Karacalı şunları söyledi. “Faaliyetlerimizi Türkiye’ye taşıma düşüncesinin ardından kendimizi Ankara’da bulduk. Görüşmelerimiz çok olumlu bir havada geçti. Türkiye’ye gerek siyasi gerek ekonomik ortam bu türden yatırımlar, teknoloji firmaları için muazzam olanaklar sunuyor. Şimdiden çok pozitif sinyaller alıyoruz.”

Uydu ve haberleşme alanında dünyanın en gelişmiş teknolojilerini kullanan Karacalı, sınır ötesi operasyonlarda bilgi ve fotoğraf hırsızlığına imkan vermeden kullanılabilir ve 200 km hızla giderken dahi görev yapabilen mobil satalit araçları üretiyor.

Geliştirdiği teknoloji ile bir anda dünya devi firmalarının dikkatlerini üstüne çeken Karacalı, Umman, Suudi Arabistan gibi ülkelere de teknoloji ihraç ediyor.(sabah)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.