Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Uzay İstasyonunun Parçaları Türkiye’ye Düşebilir!

Uzay İstasyonunun Parçaları Türkiye’ye Düşebilir!

Çin devletinin yörüngeye 2011 yılında gönderdiği 8,5 tonluk ağırlığı olan uzay istasyonu Tiangong, 1 Eylül 2016 yılından bu yana kontrolsüz bir şekilde yol alıyor ve önümüzdeki ay dünyaya düşmesi bekleniyor.

 

blank

blank

Çin devletinin yörüngeye 2011 yılında gönderdiği 8,5 tonluk ağırlığı olan uzay istasyonu Tiangong, 1 Eylül2016 yılından bu yana kontrolsüz bir şekilde yol alıyor ve önümüzdeki ay dünyaya düşmesi bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nın öngörülerinden biri bizi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü istasyona ait parçaların Türkiye’ye düşme ihtimali var.

Uzay ajansın tarafından yapılan değerlendirmeye göre Tiangong-1’in ocak ile mart arasında yörüngeye girmesi bekleniyor.

Çin, 2011’de uzaya fırlatığı bu uzay istasyonu ile daha büyük bir uzay üssü kurmanın peşindeydi. Araç iki yıllık ömrünü 2013’te tamamlamış, mürettebatı da bu sürenin tamamlanmasıyla gemiden ayrılmıştı. Ancak 2016’nın Eylül ayında aracın kontrolü kaybedildi…

Düşüş rotası üzerinde yapılan tahminler ise ülkemizin de risk altında olduğunu gösteriyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Türkiye ile beraber risk altında bulunan diğer ülkeler İspanya, İtalya ve Hindistan.

Yerden 300 kilometre yüksekte yörüngede kontrolsüz bir şekilde ilerleyen Tiangong-1 ile ilgili tahminleri duyuran Avrupa Uzay Ajansı’ndan Holger Krag, “Atmosfere girişten çok kısa bir zaman önce bile ancak çok geniş bir coğrafi alan üzerine risk tahmini yapabiliyoruz” diyor.

Aracın atmosefere girerken büyük oranda yanması bekleniyor. Fakat büyük kütlesinden dolayı aracın parçalarının yeryüzüne ulaşması riski ortadan kalkmıyor. Kısacası birkaç içerisinde neler olacak birlikte göreceğiz.

Bir hatırlatma: Uzay uçuşları tarihinde, düşen uzay aracı parçaları nedeniyle hayatını kaybeden olmadı.(portal genç)


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.