Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Maaşları 2020

Özel güvenlik maaşları ne kadar?

Özel güvenlik maaşları ile ilgili yazımıza başlarken birtakım bilgileri aktarmakta yarar var. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen ve 5188 sayılı özel güvenlik kanunu ile bu kanunda birtakım değişiklikler yapan 680 sayılı khk’da belirlenen şartlara uyanlar, bulunduğu bölgede ki özel güvenlik eğitim kurumundan aldığı sertifikalı eğitimden sonra, EGM Özel Güvenlik Daire Başkanlığının yılda periyodik olarak 6 adet olmak üzere iki ayda bir açtığı özel güvenlik temel eğitim sınavlarına girmekte, başarılı olanlar özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmaktadır.

Kamu ve Özel Sektör arasında fark var mı?

blank

blank

Özel güvenlik kimlik kartı sahipleri, özel güvenlik personeline ihtiyaç duyan kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör şirketlerinde istihdam edilmektedir. Peki özel güvenlik görevlisinin aylık kazancı ne kadardır? Kamu kurum ve kuruluşunda çalışan özel güvenlik personeli ne kadar ücret almaktadır? Özel Sektörde istihdam edilen özel güvenliklerin maaşları nedir? Devlet ve özel sektörde çalışan özel güvenlik arasında maaş farkı var mıdır?

Özetle söylemek gerekirse kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan özel güvenlik personelinin maaşları, özel sektörde görev yapan birçok personele göre daha yüksektir. Ancak kamuda çalışabilmek için de o kurumun açtığı özel güvenlik alım sınavlarında başarılı olmak gerekmektedir.

özel güvenlik maaşları 2020

Özel güvenlik ve koruma ön lisans mezunları ön planda

Özellikle son dönemde kamu kurum ve kuruluşları özel güvenlik personeli istihdam ederken personel tercihini üniversitelerin Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans programlarından mezun olanlardan yana kullanmaktadır.

Bu durumda İlköğretim ve Lise mezunları daha çok özel sektörde özel güvenlik işi bulabilmektedir. Doğal olarak kamu ve özel sektör açısından özel güvenlik maaşları birbirinden farklı olmaktadır.

Özel güvenlik maaşında en etkili enstrüman asgari ücret

Özel sektörde ise genel olarak asgari ücret esas alınmaktadır, bunun yanı sıra özel güvenlik personelinin eğitim seviyesi ve özel güvenlik şirketinin kalitesi ile  projenin prestiji özel güvenlik maaşlarının belirlenmesinde etken olmaktadır.

Asgari ücret dışında özel güvenlik maaşına etkisi olan durumlar

Örnek verecek olursak, Tepe Güvenlik firmasının bir projesinde çalışan özel güvenlik personelinin maaşı, X güvenlik şirketinin sıradan bir site projesinde çalışan özel güvenlik görevlisine göre daha fazla olmaktadır, tabi ki bu durumun bir başka nedeni, Tepe Güvenlik firmasının işe kabul kriterlerinin diğer  firmalara göre daha nitelikli olmasıdır. Tepe güvenlik bir örnek olarak verilmiştir bunun gibi ülkemizde birçok seçkin özel güvenlik şirketi mevcuttur. Özel güvenlik şirketlerinin prestiji, maaş ödemeleri, personel yönetimi, sosyal hakları, gibi birçok kriter belirlemek suretiyle ülkemiz için sıralamasını sizlerin oyları ile oluşturacağımız “Özel Güvenlik Şirketleri Puanlandırma Sistemi” üzerinde ki çalışmalarımız sürmektedir.

özel güvenlik maaş zammı

Asgari ücret belirlendikten sonra özel güvenlik maaşları 2020 yılında artış gösterecektir. Asgari ücret ve Agi vb. kriterler ışığında 2020 yılı özel güvenlik ücreti bilgileri güncellenmiştir.

2020 yılı itibariyle ortalama net özel güvenlik maaşı 2,750 TL olmuştur. Bu rakam kentten kente ve şirketten şirkete (2,550-3,750 TL. arasında) değişebilmektedir. Günlük 8 saat mesai olmak üzere  haftalık toplam 48 saat mesai şeklinde düşünüldüğünde ögg’lerin alacakları özel güvenlik maaşları (agi, yol, yemek çıkarıldığında) Net 2,750 TL şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu rakam 2020 yılı için ortalama maaş miktarıdır. Çalışma saatlerinize yaşadığınız kente veya kurum, kuruluş ve şirkete göre farklılık gösterebilir.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik maaşları arasında fark var

Kamu ve özel sektör maaşları arasında fark olduğu gibi silahlı özel güvenlik ile silahsız özel güvenlik arasında da maaş farkı bulunmaktadır. Bu fark bazı kurum ve kuruluşlarda silahlı özel güvenlik personeli lehine 500-750 TL. yi bulabilmektedir.

Şimdi gelin özel güvenlik maaşları ne kadar? birlikte bakalım;

ÖZEL SEKTÖR ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2020 TABLOSU:

İSTİHDAM EDİLEN KURUM-KURULUŞ ORTALAMA MAAŞ
PRESTİJLİ ÖZEL HASTANELER 2750-2950TL arası
BELEDİYELER 2750-3150 TL arası
HAVALİMANLARI 2750-2950 TL arası
3.HAVALİMANI 2750-3250 TL arası
ÖZEL BANKALAR 3000-3500 TL arası
DEVLET HASTANELERİ 2750-3350 TL arası

KAMU SEKTÖRÜ ÖZEL GÜVENLİK MAAŞLARI 2020 TABLOSU:

İSTİHDAM ORTALAMA MAAŞ
İŞE YENİ GİREN ÖZEL GÜVENLİK 2750-3000 TL arası
ÖZEL GÜVENLİK (ORTALAMA) 3500-3950 TL arası

Siz de diğer adayları bilgilendirmek adına özel güvenlik maaşlarınızın miktarını yorum bölümümüze ekleyebilirsiniz. Ayrıca altta bulunan anketimiz de de oy kullanarak görüşünüzü yansıtabilirsiniz.

[poll id=”31″]


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ