Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Nedir? Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Nedir? Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel Güvenlik Nedir?

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

 

Özel güvenlik nedir tanımı?

Özel Güvenlik Tanımı:

blank

blank

Gerçek ve tüzel kişilere ait yaşam hakkı, zilyetlik (elinde bulundurma, kullanmakta olma) hakkı, işletme yönetimi hakları ve mülkiyet (sahip olma) hakkı ile diğer hak ve hürriyetlerin güvence altına alınması amacıyla genel kolluk hizmetleri dışında, kamu güvenliğine yardımcı olacak nitelikte yapılan güvenlik ve koruma hizmetlerine Özel Güvenlik denir.

İnsanoğlunun yaradılışından günümüze kadar geçen süre içerisinde güvenlik ihtiyacı hep var olmuştur. Dolayısıyla güvenlik unsuru; insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir. Gün geçtikte güvenlik sektörü farklı özellikleri de bünyesine katarak gelişmektedir.

Günümüzde güvenlik ihtiyacının karşılanması amacıyla kamusal olarak hizmet veren kolluk kuvvetlerinin yanında 2004 yılında yürürlüğe giren 5188 sayılı yasa ile birlikte daha spesifik olarak özel güvenlik şirketleri de güvenlik hizmeti vermeye başlamıştır.

Özel güvenlik; toplumsal düzenin teminine katkı  sağlamak amacıyla yasaların (5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerinin uygulanmasına dair kanun) kendilerine tanımış olduğu yetki ve yükümlülükler çerçevesinde hizmet sunan bir sektör olarak tanımlanabilir. Özel güvenlik hizmetlerinin işleyiş biçimi yine yasal mevzuatla belirlenmiştir.

Özel Güvenlik Hizmetlerinin Hukuki Boyutu ve Türkiye’de ki Uygulaması

Özel güvenlik Sektörü, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Kanun çerçevesinde hizmet sunmaktadır. Bunun yanı sıra özel güvenlik birimlerinin görev yetkilerini belirleyen diğer mevzuatta mevcuttur. Özel Güvenlik sektöründe hizmet verecek kurum ve kuruluşlar düzenlenen yasal mevzuat doğrultusunda hareket etmek zorundadır. Sektörde özel güvenlik görevlisi olarak görev yapanların hak ve sorumlulukları da yasal düzenlemelerle belirlenmiştir.

Özel Güvenlik görevlileri görev yönünden daha çok 5188 sayılı yasa, 2559 sayılı PVSK, Ceza Muhakemeleri Kanunu ve 5188 sayılı kanunun uygulanması ile ilgili çıkarılan yönetmelik hükümlerine tabii iken özlük hakları, izin, maaş sigorta gibi konularda 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine göre görev yapmaktadır. Bu nedenle İşçi statüsünde çalışmaktadırlar.

özel güvenlik eğitim sitesi


Silahlı güvenlik sertifikası almak için neler gerekli?

 

Özel güvenlik sertifikası için gerekli belgeler bir çok özel güvenlik adayı tarafından soruluyor. Güvenlik sertifikası almak isteyen tüm adayların aşağıdaki belgeleri kurs çeşidine göre hazırlaması ve eğitim kurumlarına müracaat etmesi gereklidir. Güvenlik sertifikası için ihtiyacınız olan diğer tüm bilgileri eğitim kurumlarından edinebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

Özel güvenlik sertifikası İlk kez mi alınacak, silahlı sertifika mı olacak, silahsız sertifika mı olacak buna göre bilgi ve belgeler değişiklik gösterecektir.

Temel Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası : Temel silahlı özel güvenlik sertifikası, ilk kez özel güvenlik olmaya istekli adayların tercih etmesi gereken eğitimdir. Daha önce özel güvenlik sertifikası veya özel güvenlik kimlik kartına sahip olmamış adaylar başvuru yapabilir. Bu eğitime başvurabilmek için 21 yaşında ve en az lise mezunu olunması gereklidir.

Temel Silahsız Güvenlik Sertifikası : Bu  sertifika eğitimi de ilk kez özel güvenlik olmak isteyen adayların tercih edeceği eğitimdir. Eğitim silahsız eğitim olup 18 yaşın üzerinde ve en az ortaokul mezunu (8 yıllık) olunması gereklidir.

Yenileme Silahlı Güvenlik Sertifikası : 5 yılda bir silahlı yenileme yapacak özel güvenlik görevlilerinin alması gereken eğitimdir.

Yenileme Silahsız Güvenlik Sertifikası : 5 yılda bir silahsız yenileme yapacak özel güvenlik görevlilerinin alması gereken eğitimdir.

özel güvenlik sertifikası

 

Temel Silahlı Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah (E-Devletten Çıkarılabilmektedir.)
 • Diploma Fotokopisi (Öğrenci Belgesi, tasdikname vb. kabul edilir.)
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Devlet Hastanesinden Alınmış Sağlık Raporu (Devlet Hastanesi Zorunludur. Heyet Raporudur. Raporda  “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi geçmek zorundadır.)

Sağlık raporunun yanlış alınmaması için hem zaman hemde para israfının önüne geçmek için eğitim kurumuna danışmanız faydalı olacaktır.

Temel Silahsız Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah (E-Devletten Çıkarılabilmektedir.)
 • Diploma Fotokopisi (Öğrenci Belgesi, tasdikname vb. kabul edilir.)
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Özel Hastane veya Polikliniklerden Alınmış Sağlık Raporu  (Heyet Raporudur. Raporda “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi geçmek zorundadır.)

Not: Sağlık raporu alınmadan önce bizlere danışmanızı rica ederiz. Yanlış rapor alındığında hem zaman hemde ücret kaybınız olacaktır.

Yenileme Silahsız Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah (E-Devletten Çıkarılabilmektedir.)
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi veya Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Fotokopisi

Yenileme Silahlı Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah (E-Devletten Çıkarılabilmektedir.)
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Silahlı Özel Güvenlik Kimlik Kartı Fotokopisi veya Silahlı Özel Güvenlik Sertifikası Fotokopisi

Silahsızdan Silahlıya Geçiş Güvenlik Sertifikası için Gerekli Belgeler

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • İkametgah (E-Devletten Çıkarılabilmektedir.)
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Devlet Hastanesinden Alınmış Sağlık Raporu (Devlet Hastanesi Zorunludur. Heyet Raporudur. Raporda “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi geçmek zorundadır.)

Güvenlik sertifikası için gerekli belgeleri sizler için açıklamaya çalıştık, gerekli belgelerden önce “özel güvenlik olabilmek için gerekli şartlar nelerdir?” başlıklı yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.


Özel güvenlik temel eğitimi kaç saat?

 

ÖZEL GÜVENLİK TEMEL EĞİTİMİ VE SÜRELERİ

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında gerçekleştirilen temel eğitimler;
Silahlı özel güvenlik personeli için 120 saat,
Silahsız özel güvenlik personeli için 100 saattir.

özel güvenlik eğitim

ÖZEL GÜVENLİK EĞİTİM PROGRAMLARI:

Günde 8 saat, haftada toplam 40 saati bulan ders programları olmakla birlikte eğitim kurumlarının planları değişiklik gösterebilmektedir. Birçok eğitim kurumunda gündüz gruplarına ek olarak gece de gruplar oluşturulmaktadır.

ÖZEL GÜVENLİK ZORUNLU DERSLER VE SAATLERİ:

1. Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (20 saat)
2. Güvenlik tedbirleri (20 saat)
3. Güvenlik sistem ve cihazları (5 saat)
4. Temel ilk yardım (10 saat)
5. Genel Kollukla ilişkiler (4 saat)
6. Yangın güvenliği ve tabii afetlere müdahale tarzı (8 saat)
7. Silah bilgisi ve atış (20 saat) (sadece silahlı güvenlik sertifikası adayları için)
8. Etkili iletişim (12 saat)
9. Kalabalık yönetimi (10 saat)
10. Kişi koruma (9 saat)
11. Uyuşturucu madde bilgileri (2 saat)


Özel güvenlik belgesi ne kadar?

Özel Güvenlik belgesi ne kadar? sorunuzun cevabı ile Özel Güvenlik olabilmek için yapabileceğiniz tüm harcamalar tarafımızdan takip edilmekte ve her yıl değişen miktarlar sürekli güncellenmektedir. Tüm masrafları ayrıntılı olarak inceleyebileceğiniz “Özel Güvenlik Olabilmek İçin Yapılacak Masraflar (2020)” başlıklı yazımıza BURADAN bakabilirsiniz.


Özel güvenlik kimlik kartı ücreti nereye yatırılır?

 

Özel Güvenlik Kimlik Kart Ücreti;

HALK BANKASI TÜRK POLİS TEŞKİLATINI GÜÇLENDİRME VAKFI Hesabına IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96  HALK BANKASI ŞUBELERİNDEN YATIRILMAKTADIR. 30 TL Yatırdığınıza dair dekontu mutlaka alınız. İnternet dökümü ve bankamatik fişi kabul edilmemektedir.

 

Özel Güvenlik Ruhsat Harcı ödendi makbuzu

Vergi dairelerine 9103 nolu Özel Güvenlik Ruhsat Harcı hesabına yatırılacaktır. (2020 yılı için Özel  Güvenlik Ruhsat Harcı tutarı: 904 TL ’ dır.)


 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ