Özel Güvenlik Haber ve Eğitim Sitesi
Özel Güvenlik Sitesi

Özel Güvenlik Sağlık Şartları Nelerdir?

Özel Güvenlik Sağlık Şartları Nelerdir?
blank blank

Özel güvenlik kimlik kartı almak isteyen adaylar Özel Güvenlik Eğitim Kurumlarına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt sırasında kurs ücreti dışında çeşitli evraklar talep edilmektedir. Özel Güvenlik Kursuna kayıt için istenen evraklar tamamlanınca kayıt yapılabilmektedir. Eğitim kurumları İçişleri Bakanlığı EGM. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından denetlenmektedir. Bu sebeple eksik evrakla kurslara kayıt yapılamaz. Kayıt için gerekli olan evraklar;

1.İki adet vesikalık veya biometrik fotoğraf,

2.Diploma fotokopisi veya öğrenim belgesi,

3.Kimlik fotokopisi,

4.İkametgâh,

5.Sağlık raporu,

Özel güvenlik görevlisi olabilmek için gerekli hukuki uygunluk, yaş ve eğitim durumu şartları dışında, yukarıda belirttiğimiz evraklar içerisinde en önemli yeri tutan özel güvenlik olabilmek için sağlık şartlarına uygunluk gerekmektedir. Sağlık durumu ile ilgili istenilen şartlar özel güvenlik açısından silahlı ve silahsız olanlarda farklılık göstermektedir. Bu nedenle, her iki duruma göre sağlık şartları ayrı ayrı belirtilmiştir.

SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK ADAYLARINDA ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI

Özel güvenlik sektörüne adım atarak silahlı yada silahsız özel güvenlik kimlik kartı sahibi olabilmeniz için idare tarafından belirlenmiş özel güvenlik sağlık şartlarını taşımanız gerekmektedir. Özel güvenlik sektöründe görev alacak özel güvenlik adaylarında diğer mesleklerden farklı olarak görevin hassasiyeti ve bir takım özellikleri nedeniyle kolluk kuvvetleri sağlık şartlarına benzer bir sağlık şartı aranmaktadır. Sizler için Özel Güvenlik Sağlık Şartları Nelerdir? sorunuzun cevabını yazımızda derledik. İşte Silahlı Özel Güvenlik Olur raporu alabilmek için muayene olunması gereken poliklinikler;

özel güvenlik sağlık şartları

Psikiyatri : Psikolojik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,


özel güvenlik sağlık şartları

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nöroloji rahatsızlığı olmamak, (Kullanılan ilaçlar vs. gözönüne alınarak yapılan muayene sonrası hekim karar verir)


özel güvenlik sağlık şartları

Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak,


özel güvenlik sağlık şartları

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak, (İşitme kaybının ögg olunmasına engel teşkil edip etmeyeceğine muayene sonrası hekim karar verir)


özel güvenlik sağlık şartları

Ortopedi : Kas veya iskelet sisteminde ileri derecede hareket kısıtlılığı olmamak,


SİLAHSIZ ÖZEL GÜVENLİK ADAYLARINDA ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI

Silahsız sağlık raporu Ekim 2019 tarihinden önce özel hastanelerden alınabilirken bu tarihte İçişleri bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile silahlı güvenlik görevlisi olur raporu gibi silahsız güvenlik görevlisi olur raporunun da devlet hastanelerinden alınması zorunlu hale getirilmiştir. Silahlı/Silahsız Güvenlik Görevlisi Olur Raporu devlet hastaneleri tarafından verilmektedir. Devlet hastanelerinden telefon veya internet siteleri üzerinden randevu alınabilmektedir. Heyet/Kurul raporu veren her devlet hastanesinin raporu kabul edilmektedir. Silahsız Güvenlik Görevlisi Olur raporunda muayene olunması gereken poliklinikler şunlardır;

özel güvenlik sağlık şartları

Psikiyatri : Psikolojik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (psikopati), alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,

özel güvenlik sağlık şartları

Nöroloji : Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nöroloji rahatsızlığı olmamak,

özel güvenlik sağlık şartları

Göz : Körlük veya gece körlüğü olmamak,

özel güvenlik sağlık şartları

Kulak-Burun-Boğaz (KBB) : Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak,

Ortopedi : Silahsız Özel Güvenlik Olur raporu alacak olan adaydan ortopedi polikliniği muayenesi istenmez.

Özel Güvenlik olabilmek için  gerekli olan sağlık raporu ile ilgili iş ve işlemler için özel güvenlik eğitim kurumlarından, raporunuz için engel teşkil edebileceğini düşündüğünüz bir sağlık sorununuz mevcutsa, ilgili branş doktorundan bilgi almalısınız. Unutmayın Doktor Raporu kat’idir ve verilen raporu sonradan kimse değiştiremez. Hastanelerde ki yoğunluklar dikkate alınarak randevu tarihi alınmalıdır, poliklinik muayeneleri genellikle bir günde bitirilebilmektedir ancak, birçok devlet hastanesinin heyet raporu vermeye yetkili sağlık kurulları haftada bir iki kez toplanmaktadır. Ağırlık olarak kurullar Çarşamba günü toplanır. Randevunuzu alırken kurul tarihlerini de göz önünde bulundurmalısınız. 

Bu sayfamızda size özel güvenlik olabilmek için gerekli olan sağlık şartları ile ilgili bilgiler verdik, yaş ve öğrenim ile ilgili bilgilere özel güvenlik şartları başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar Kerim dedi ki:

  Mesela önceden anksiyete teşhisi kondu. Tedavi edildi hasta yada alkol tedavisi gördü iyileşti. Geçmişe geriye dönük böyle birşeyi görebiliyor mu ? Geçmiş olsa bile önceden teşhis konulmuş olması raporun olumsuz olmasını sağlar mı ?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Kerim,
   Bahsettiğiniz konu psikiyatr uzmanının konusudur ve o durumunuzu değerlendirip karar vermeye yetkilidir, aday iyileşmiş ve psikaytr raporuda bu yönde olursa sıkıntı olmaz.

 2. Avatar Savaş dedi ki:

  Kolumda 2 adet yara izi ve kırmızı ilaç reçetem var silahsiz basvurdum psikiyatri cuma randevu verdi birde mmpi testi yaptı testi buyuk ihtimal gecmisimdir gecmissem recete sorun cıkarırmi sizce?

  1. Avatar Özel Güvenlik dedi ki:

   Sayın Savaş,
   Bu konuda karar verme yetkisi tamamen psikiyatr uzmanlarındadır.

BİR YORUM YAZ